Εγγραφές από την Α’ τάξη στη Β΄ και από τη Β΄στη Γ΄

Για την εγγραφή των μαθητών/τριών στην επόμενη τάξη, απαιτούνται τα εξής βήματα:

1. Κάθε κηδεμόνας πρέπει να υπογράψει και να προσκομίσει μία υπεύθυνη δήλωση. Σε περίπτωση που οι κηδεμόνες είναι δύο απαιτούνται δύο υπεύθυνες δηλώσεις. Οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις: Για τον πρώτο κηδεμόνα (όπως είναι δηλωμένος στο σχολείο) και για τον δεύτερο κηδεμόνα.

Μπορούν να προσκομισθούν με τους εξής τρόπους:

α) Με γνήσιο υπογραφής και προσκόμιση στο σχολείο, ή

β) να συμπληρωθούν μέσω gov.gr  (με τους κωδικούς taxis, αντιγράφοντας το κείμενο της δήλωσης) και να αποσταλούν στη διεύθυνση του σχολείου (6lyknion@sch.gr), ή

γ) να συμπληρωθούν μέσω gov.gr  (με τους κωδικούς taxis, αντιγράφοντας το κείμενο της δήλωσης) και να προσκομιστούν στο σχολείο.

Η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας πρέπει να είναι η ίδια και στις δύο υπεύθυνες δηλώσεις.

Οι υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να έχουν προσκομιστεί έως και τη Δευτέρα 22/4

• Περίπου τον Ιούνιο (θα υπάρξει νέα ενημέρωση) θα γίνει η ολοκλήρωση της εγγραφής: θα την κάνει ο Α’ κηδεμόνας μέσω της πλατφόρμας e-eggrafes (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/) με τους προσωπικούς κωδικούς του taxis
Posted in Ανακοινώσεις.